Sophie, Sophie, Sophie... how many of us have bought into Sophie? I did! Everyone raved about Sophie the giraffe... how she was the best teething toy out there... so worth every single penny (and she costs quite a few pennies!)
So for Christmas this year - my little boy got his very own Sophie (which my sister decided was a lamo name for a boy's giraffe and promptly renamed him Jax!) Now don't get me wrong - Jax is very fun, he squeaks and is easy to clean... an all in all great chew toy! My friend's puppy especially loves Jax! :)
But is he worth the going rate? What is it $20 (on average?) I bought Jax off of Amazon for $13 so much less :) Would not any other chew toy be just as effective? I don't know, because I have Jax and not another... but what are some of your thoughts? Now if you can get your Sophie/Jax for a reasonable price then absolutely go for it! :)
Word of caution - when Jax is washed in the dishwasher... his squeak is broken! (as my brother learned the hard way - consequently breaking his son's teething squeaker!)
.....wonder if I could be sued for renaming Sophie publicly!......
No comments:
Post a Comment